AKCE Říjen 2010

06.09.2010 10:32

   První ranní mrazíky už máme za sebou a kromě přezutí pneumatik z letních na zimní je také důležité mít auto v kondici co se týká např. autobaterií. Podrobné informace naleznete níže.

Opět Vám nabízíme spoustu dalších výhodných nabídek, viz.leták Říjen 2010. 

 

 -------------------------------------------------------------------------------

Autobaterie                                                         

Vysvětlení pojmů, údržba, nabíjení 
 

Autobaterie (akumulátor), je zdrojem elektrické energie ve vozidle. Energie se z autobaterie dodává pouze tehdy, když motor neběží. Pokud motor běží, je energie dodávána z alternátoru a zároveň je autobaterie alternátorem dobíjená.

Velmi důležitým úkolem autobaterie je nastartovat vůz. Při startování dochází k velkému odběru energie z baterie. Aby baterie byla schopna tuto energii dodat, musí být v dobré kondici. Neméně důležitým úkolem autobaterie je udržet napájeny některé elektronické součásti novějších vozů po dobu, kdy je motor vypnut.

 

Výběr autobaterie
 • kapacita - je udávána v Ah (ampérhodinách) a udává, po jak dlouhou dobu je baterie schopna dodávat proud za jednotku času
 • startovací proud - je udáván v A (ampérech). Čím více je na palubě vozidla elektrospotřebičů (rádio, palubní počítač, osvětlení, podpůrné systémy), tím větší proud by měla umět autobaterie dodat. Rovněž dieselové motory mají vyšší nároky na autobaterii.
 • rozměry - při výběru autobaterie je nutné znát rozměry autobaterie, která je určena pro Váš vůz
 • rozmístění pólů - většina autobaterií má umístěn kladný pól (+) vpravo

Parametry autobaterie doporučené výrobcem naleznete v příručce k Vašemu vozu. Moderní vozy s množstvím elektroniky na palubě a hlavně s funkcí Stop&Go vyžadují autobaterie s vysokou kapacitou a se schopností dodat okamžitě vysoký a stabilní startovací proud. Pro tyto vozy jsou vhodné baterie se špičkovými parametry, například řada VARTA ULTRA DYNAMIC.

Životnost autobaterie

Životnost autobaterie bývá většinou mezi 4 až 6 lety. Záleží také na používání. Autobaterii prospívá, když je používaná. Při provozu se autobaterie nabíjí a při používání nedochází k tzv. sulfataci na elektrodách.

Nabíjení autobaterie

Baterii nabíjíme v dobře větraných prostorách, kde nemanipulujeme s otevřeným ohněm, nekouříme. Baterii nabíjíme stejným napětím, jako je jmenovité napětí autobaterie. Nabíjecí proud by měl být 1/10 její kapacity. Je vhodné rovněž zkontrolovat hladinu elektrolytu a případně dolít destilovanou vodu. Vyjímkou jsou bezúdržbové baterie, které jsou uzavřené a nic se nedolévá.

Tipy

odpojení baterie - vždy nejdříve odpojíme ukostřený pól (-), při zapojování ukostřený pól zapojíme až nakonec. Zabráníme tak náhodným zkratům, jelikož celá karoserie auta je připojena na (-) pól a tvoří tak ukostření.

manipulace s baterií - baterii nikdy neotáčíme vzhůru nohama nebo výrazně neklopíme kvůli tekutému obsahu (elektrolytu). Při manipulaci pozor, elektrolyt je žíravina!

kontakty autobaterie - kontakty by měly být vždy čisté, bez koroze či oxidace a svorky by měly být pevně utaženy, aby nevznikal příliš velký přechodový odpor

mráz - baterii škodí příliš velký mráz. Pokud je auto používáno, je vše v pořádku. Pokud však delší dobu stojí, autobaterie trpí a její životnost se zkracuje.

odpojení baterie - mějte na paměti, že při odpojení se mohou vymazat různé paměti v elektronických systémech (například autorádio, palubní hodiny). Nefunguje centrální zamykání.

 

 

Potřebu energie ovlivňuje mnoho faktorů:

stáří motorového vozidla, typ a síla motoru, počet elektrických spotřebičů atd.. Podle kombinace těchto kritérií lze pro každé vozidlo najít ideální řešení, jak je to graficky znázorněno na příkladu.

  

 • BLACKdynamic - pro starší vozidla vybavená motorem menšího objemu a průměrným počtem spotřebičů
 • BLUEdynamic - pro novější vozidla vybavená motorem středního objemu a mnoha elektrickými spotřebiči
 • SILVERdynamic - pro nové vozy s motorem velkého objemu a nadprůměrným počtem elektrických spotřebičů

 

 VARTA BLACKdynamic

Kvalitu v tomto případě získáte za velmi dobrou cenu. To umožňuje získat náhradu, která je náklady přiměřená stáří a hodnotě vozidla. Nový BLACKdynamic je proto ideální baterií pro starší, menší vozy, které mají méně dodatkových spotřebičů a tím také nižší potřebu energie. Je samozřejmé, že VARTA svou inovativní technologií přesto nadchne. Ostatně VARTA je značka, která byla instalována i v novém vozidle, a která je schopna vyhovět nejvyšším nárokům. 

 • pro menší a starší vozy 
 • umožňuje výhodnou náhradu odpovídající hodnotě a stáří vozu
 • špičková kvalita za skvělou cenu
 • solidní a bezpečný výkon
 • delší životnost díky osvědčenému legování stříbrem

 

VARTA BLUEdynamic

BLUE dynamic je neprodávanější řadou na trhu s náhradními autobateriemi. To je dobrý důvod pro prezentaci nástupkyně na ještě vyšším stupni vývoje. BLUE dynamic svou výkonností odpovídá, nebo dokonce předčí původní vybavení. BLUE dynamic poskytuje při kapacitě až do 95 Ah mimořádnou bezpečnost a dostatečnou kapacitu i při náročnějším elektronickém vybavení a je tak všestrannou baterií s pokrytím velké části trhu. To platí i pro specifické rozměry baterií pro asijské vozy. 

 • pro moderní vozy všech tříd
 • již osvědčený výkon s dalším vylepšením
 • nejprodávanější výrobek svého druhu na trhu 
 • delší životnost díky osvědčenému legování stříbrem

VARTA SILVERdynamic

Maximální výkon pro maximální nároky. 10 modelů nové řady VARTA SILVERdynamic určuje nová měřítka na trhu a v současné době dokonce převyšuje požadavky mezinárodních výrobců aut. Spolehlivé zásobení i při nadprůměrně vysoké spotřebě energie, vysoký výkon při studeném startu (520-920 A) i za extrémních klimatických podmínek a nejvyšší rezervní kapacity (52-110 Ah) činí z této zásobárny energie vrcholný produkt tria VARTA dynamic.

 • pro vozy s obzvláště vysokými nároky na výkon
 • ideální při velkém počtu elektrických spotřebičů
 • výrobek vyšší výkonnostní třídy
 • optimální pro dieselové motory
 • delší životnost díky osvědčené technologii legování stříbrem

  

VARTA ULTRAdynamic

Delší životnost díky AGM technologii  
ULTRA dynamicVÝKON V NOVÝCH ROZMĚRECH

 

Elektronické regulace místo mechanické kontroly bezpečnosti vozu zajišťují pohodlí, radost z jízdy a spolehlivost moderních vozů. Vzhledem ke stupni vybavení vozů spotřeba energie vzrůstá. Potřeba energie do 4.500 Watt je dnes spíše raritou. Pro potřebu vyšší kapacity má VARTA perfektní řešení: Nový ULTRA dynamic.

 

Větší síla výkonu pro extrémní potřebu energie

 

Nový ULTRA dynamic s technologií AGM splňuje nejvyšší požadavky na zdroj elektrické energie ve všech možných podmínkách a současně zajišťuje odpovídající startovací sílu. Proto je jeho vysoká energetická schopnost a odolnost proti cyklům rozhodující. Dokonce v případě, kdy v důsledku nedostatečného dobíjení baterie (krátké cesty, vysoká spotřeba energie v městském provozu, přeprava v zácpách) zajišťuje nový ULTRA dynamic trvalé zásobování elektrických systémů vozidla. V současné době je ULTRA dynamic nejsilnější možnou kombinací startovacího akumulátoru a vysoko kapacitního a mobilního zdroje elektrické energie pro napájení náročné palubní sítě.

Vyspělá technologie v každé oblasti

 

Absorbční skleněné mikrovlákno a elektrolyt, který je v tomto mikrovláknu napuštěn zajišťují lepší využití objemu článku a aktivní plochy desek pro zajištění vyšší startovací síly ve studeném počasí a extrémní odolnost proti vibracím, a rovněž i možnost instalace akumulátoru v každé poloze. Uzavřený systém je vybaven speciálním ventilem ( VRLA ), který zajišťuje v případě potřeby možnost odchodu plynů z akumulátoru.

 

Kvalita prověřěná předními výrobci automobilů

Absolutně bezúdržbová ULTRA dynamic splňuje všechny požadavky a specifikace týkající se vybavení náročných automobilových elektrických částí vozidla v prvovýrobě, ať již jde o BMW 7, AUDI A8, Mercedes Benz s-class, VOLKSWAGEN phaeton, Rolls Royce, Porsche Cayenne nebo VOLKSWAGEN Touareg. ULTRA dynamic je rovněž velmi doporučován jako vybavení vozidel střední třídy nebo taxi, které mají vyšší elektrické výbavy, kde je vysoká spotřeba elektrické energie a současně požadavek na delší životnost autobaterie.

  

                Výhody jasné na první pohled  

Charakteristické znaky výrobku  Výhoda
AGM technologie Žádné vypadávání aktivní hmoty v důsledku vázání elektrolytu
Extrémní cyklická odolnost Větší výdej energie
Vyšší startovací výkon Vyšší plocha elektrod, není nutno doplňovat elektrolyt
Delší životnost Zpomalení stárnutí baterie díky AGM technologii
Bezpečnost - Stabilita Možnost instalace v jakékoli pozici, nemožnost úniku elektrolytu zabezpečují v případě dopravní nehody ochranu životního prostředí
Absolutně bezúdržbová Nulová spotřeba vody, rekombinace výparů,         15 měsíční skladovatelnost